Adres: Żytnia 71
Dyrektor: Marzenna Życzko
E-mail: sp18olsztyn@gmail.com

Początki ​Szkoły Podstawowej nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie sięgają kwietnia 1945 r., jesteśmy więc szkołą z tradycjami. Szkoła znajduje się na Dajtkach, w pobliżu lasów, Jeziora Krzywego i Zatoki Miłej.

Nasi uczniowie osiągają wysokie wyniki nauczania. Z powodzeniem biorą udział w wielu konkursach i akcjach szkolnych, międzyszkolnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych (laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych - matematycznych, historycznych, przyrodniczych, języka angielskiego, literackich, plastycznych i innych).

Uzyskane nagrody i certyfikaty: "Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość", "Szkoła Wierna Dziedzictwu", Europejska Odznaka Jakości eTUNES, "Mistrzowie Kodowania", "Tu się czyta - miejsce przyjazne czytaniu", "Szkoła w Ruchu", "Lider Bezpieczeństwa", "Zielona Flaga", "Szkoła Przyjazna Środowisku", "Szkoła Przyjazna Dzieciom".

Do tradycji szkoły należy Festyn "Bezpieczni - Ja, Ty, My", a także przedświąteczne spotkanie "Betlejem jest wśród nas".

Jesteśmy "Cyfrową Szkołą". Do użytku uczniów jest kilkadziesiąt laptopów i tabletów, sale wyposażone są w projektory multimedialne, w większości klas znajdują się tablice interaktywne. W bibliotece szkolnej mieści się centrum multimedialne. W szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny. Posiadamy nowoczesne laboratorium językowe.

Realizujemy projekty unijne związane z zajęciami pozalekcyjnymi dla uczniów oraz doskonaleniem kadry pedagogicznej.

Prężnie rozwija się w naszej szkole sport, o czym świadczą zdobywane przez naszych uczniów wysokie miejsca w zawodach sportowych. Realizujemy program "Szkolny Klub Sportowy". Chętnym dzieciom szkoła zapewnia uczestnictwo w specjalnym programie szkoleniowym z zakresu piłki nożnej "Mamy Talenty". Dzieci z klas drugich raz w tygodniu uczęszczają na naukę pływania na basen w Centrum Rehabilitacji przy ul. Siewnej.

Szkoła posiada bardzo dobrą bazę sportową: dużą salę gimnastyczną oraz salę do gimnastyki korekcyjnej. Specjalnie z myślą o najmłodszych uczniach z klas I - III została utworzona sala zabaw, wyposażona w sprzęt do zabaw i zajęć ruchowych. Przy szkole znajduje się nowoczesny kompleks boisk sportowych, w skład którego wchodzą: pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, boisko do koszykówki, kort do tenisa ziemnego, stoły do tenisa stołowego. Na boisku szkolnym znajduje się nowy duży plac zabaw.

W szkole jest pedagog, psycholog i logopeda. Jako jedyna publiczna szkoła w Polsce posiadamy Stymulator Polimedalnej Percepcji Sensorycznej i Platformę Badań Zmysłów, które wykorzystujemy wspierając uczniów z zaburzeniami przetwarzania słuchowego.

Dzieci mogą korzystać z dwudaniowych obiadów, gotowanych i wydawanych w szkolnej stołówce. Uczniowie są objęci "Programem dla szkół", w ramach którego otrzymują mleko, warzywa i owoce. Realizujemy wiele kampanii promocyjno - informacyjnych, dotyczących zdrowego odżywiania, higieny, bezpieczeństwa i prawidłowych relacji społecznych, m.in.: "Mam kota na punkcie mleka", "Śniadanie daje Moc", Klub Bezpiecznego Puchatka", "Bieg po zdrowie", "Przyjaciele Zippiego", "Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej", "Program Domowych Detektywów Jaś i Małgosia na tropie", "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców".

W szkole znajduje się sklepik.

W szkole jest jednozmianowość.

W szkole działa świetlica szkolna czynna w godzinach: 6.30 - 17.00.

Szkoła oferuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych bezpłatnych, m.in.: koło plastyczne, ortograficzne, historyczne, matematyczne, przyrodnicze, informatyczne, artystyczne, języka angielskiego, języka niemieckiego "Deutch kein Problem!", gry i zabawy dydaktyczne dla klas młodszych, szachy, "Poznaję moją małą Ojczyznę - zajęcia rozwijające dla klas młodszych", "Wielki świat gier logicznych i planszowych", zajęcia z mini tenisa z elementami lekkoatletyki, piłka nożna, gry zespołowe, rakietlon, kabaret, chór szkolny, zespół instrumentalny, teatr "to Cooltura", "Język polski bez tajemnic", "Koło twórczości literackiej", "Pierwszy krok do Nobla" - koło fizyczne, "Klub Młodego Odkrywcy - eksperymenty i doświadczenia biologiczne,  koło fizyczno - chemiczne, "Potrafię Twórczo Myśleć - zajęcia z grafiki komputerowej", Szkolne Koło Caritas, Harcerstwo, judo. Dla miłośników turystyki organizowane są rajdy na orientację, rajdy piesze i rowerowe.